Budowa greenu golfowego – sposób i fazy konstrukcji
Przestawiamy poglądowy przykład sekwencji robót przy budowie każdego putting green na polu golfowym. Opisane poniżej fazy konstrukcji każdego green, zostały zilustrowane w formie ujęć fotograficznych .
- Green jest kształtowany razem z przyległym terenem i musi się wpisywać w otaczające kontury. Nie może być sztucznie wyglądającym tworem, lecz stanowić całość z dołkiem golfowym. Po zakończeniu kształtowania, green korytuje się na głębokość zaprojektowanych warstw: drenarskiej (żwir) i wegetacyjnej (mieszanka oparta na piasku). Na dnie wykorytowanym, zagęszczonym dnie, instaluje się linię drenarską w obsypce żwirowej.
- Kontur koryta jest identyczny z konturem powierzchni putting green. Na dno green nasypuje się warstwę żwiru, a następnie warstwę piasku (wg, USGA zawierającą czynnik organiczny, np. torf). Warstwy żwiru i piasku muszą być homogeniczne i mieć identyczną, równą głębokość na całej powierzchni putting.
- Przed siewem green musi zostać wyposażony w instalację nawadniającą. Zraszacze przeznaczone na green wyposażone są w tylną dyszę do zraszania obszaru wokół green. Wszystkie pochyłości skarp i nasypów wokół putting green (i bunkrów) należy zabezpieczyć przed erozją darniowaniem, lub hydrosiewem.
- Putting green obsiewa się ręcznie siewnikiem rzutowym. Wszystkie obszary wokół green uprawia się przedsiewnie a później sieje mechanicznie siewnikiem rzutowym. Zwykle te dwie czynności można połączyć za pomocą agregatu uprawowego zespolonego z odpowiednim siewnikiem do trawy i walcem.